Zostań w domu

Jak rozprzestrzenia się COVID-19?

Ludzie mogą złapać COVID-19 od innych osób, którzy mają wirusa. Choroba może rozprzestrzeniać się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, które rozprzestrzeniają się, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. Kropelki te lądują na przedmiotach i powierzchniach wokół osoby. Inni ludzie następnie łapią COVID-19 dotykając tych przedmiotów lub powierzchni, a następnie dotykając ich oczu, nosa lub ust. Ludzie mogą również złapać COVID-19, jeśli wdychają krople od osoby z COVID-19, która kaszle lub wydycha krople. Dlatego ważne jest, aby przebywać w odległości większej niż 1 metr od osoby chorej.

WHO ocenia trwające badania nad sposobem rozprzestrzeniania się COVID-19 i będzie nadal udostępniać zaktualizowane wyniki.

Czy wirus, który powoduje COVID-19, może być przenoszony drogą powietrzną?

Dotychczasowe badania sugerują, że wirus powodujący COVID-19 jest przenoszony głównie poprzez kontakt z kroplami oddechowymi, a nie przez powietrze. Zobacz poprzednią odpowiedź na temat „W jaki sposób rozprzestrzenia się COVID-19?”

Czy CoVID-19 można złapać od osoby, która nie ma objawów?

Główną drogą rozprzestrzeniania się choroby są kropelki oddechowe wydalone przez osobę, która kaszle. Ryzyko złapania COVID-19 od osoby bez objawów jest bardzo niskie. Jednak wiele osób z COVID-19 doświadcza jedynie łagodnych objawów. Jest to szczególnie prawdziwe we wczesnych stadiach choroby. Dlatego możliwe jest złapanie COVID-19 od osoby, która ma na przykład tylko łagodny kaszel i nie czuje się źle. WHO ocenia trwające badania nad okresem transmisji COVID-19 i będzie nadal udostępniać zaktualizowane ustalenia.

Czy mogę złapać COVID-19 z kału osoby z chorobą?

Ryzyko złapania COVID-19 z kału zarażonej osoby wydaje się niskie. Chociaż wstępne badania sugerują, że wirus może być obecny w kale w niektórych przypadkach, rozprzestrzenianie się tą drogą nie jest główną cechą ogniska. WHO ocenia trwające badania nad sposobem rozprzestrzeniania się COVID-19 i będzie nadal dzielić się nowymi odkryciami. Ponieważ jest to jednak ryzyko, jest to kolejny powód do regularnego czyszczenia rąk po skorzystaniu z łazienki i przed jedzeniem.