COBRA C 360 P

Generator mgły wodnej do studzenia gazów pożarowych z funkcją zimnego cięcia wodą COLDCUTTM COBRA C 360 P został zamontowany na samochodzie ratownictwa technicznego Portowej Straży Pożarnej FLORIAN.

Cobra w służbie w PSP FLORIANCOBRA wytwarza wysokociśnieniowy strumień mgły wodnej zmieszany z drobnym proszkiem ciernym, który przebija się przez każdy rodzaj konstrukcji umożliwiając jego penetrację. Ściana, drzwi, strop, stal, szyby kuloodporne czy płyty betonowe nie stanowią przeszkody.

Doskonały efekt tnący uzyskiwany jest poprzez wtryskiwanie ścierniwa do wytworzonego strumienia wody. Proszek posiada właściwości antyelektrostatyczne, a podczas cięcia wodą nie obserwuje się wzrostu temperatury, co czyni z urządzenia Cobra najbezpieczniejszy sprzęt do cięcia w atmosferze zagrożenia wybuchem. System może być używany do cięcia instalacji gazowych, wycinania otworów w cysternach naftowych, samolotach, tankowcach itd. Cobra przecina wszystkie typy materiałów konstrukcyjnych i robi to w ciągu kilku sekund. Cięcie wodą w tym przypadku z powodzeniem zastąpi tradycyjne urządzenia tnące, wyzwalające wysoką temperaturę i iskry.

Cobra w służbie w PSP FLORIANPo przebiciu się przez konstrukcje, rozdrobnione kropelki w postaci mgły wodnej pod ciśnieniem 300 bar wtryskiwane są do palącego się pomieszczenia z prędkością bliską 720 km/h po czym zamieniają się błyskawicznie w ogromne ilości pary wodnej odbierając energię cieplną z gorących gazów pożarowych, co daje niespotykaną do tej pory prędkość gaszenia nawet do 10m3/sekundę! Zastosowanie mgły wodnej o rozdrobnieniu kropelki 10-cio krotnie mniejszym od konwencjonalnych systemów wysokiego ciśnienia powoduje wytwarzanie ogromnych ilości pary wodnej co pozwala na wielokrotne zmniejszenie zużycia wody minimalizując w ten sposób zniszczenia i straty po pożarowe.

Dla przykładu: w średniej wielkości salonie przy temperaturze sufitowej przekraczającej 7500C wytwarzana przez urządzenie COBRA mgła wodna jest w stanie w ciągu minuty obniżyć temperaturę do poziomu poniżej 1000C. Urządzenie zużyje w tym celu zaledwie 50 litrów wody.

Cobra w służbie w PSP FLORIANNowa taktyka pozwala na bezpieczne gaszenie pożarów wewnętrznych. Strażak może gasić przez ścianę pozostając na zewnątrz budynku poza strefą bezpośredniego działania płomieni, nie obawiając się szybkiego niekontrolowanego rozwoju pożaru.

Zestaw COBRA C360 P jest systemem gasząco-tnącym o wydajności nominalnej 56 l/min zasilanym dwoma czterosuwowymi silnikami benzynowymi, zaprojektowanym do instalowania na wszelkich pojazdach oraz przyczepkach jako niezależne urządzenie (bez konieczności korzystania ze skrzyni biegów i systemu przeniesienia napędu).

Urządzeniem można sterować za pomocą pilota bezprzewodowego zamocowanego w lancy lub z pozycji pulpitu sterowania. Dzięki temu do operowania urządzeniem COBRA wystarczy jeden strażak.

Po szybkiej zmianie dyszy wylotowej w lancy urządzenie może pracować z wydajnością 28 l/min.

 

Dane

Wyposażenie

Wydajność
(przy 200C, normalnym ciśnieniu atmosferycznym i wilgotności)
Max 56 l/min
Ciśnienie na pompie: 250-300 bar
Niezbędne zasilenie w media z samochodu Elektryka: minimum 12V DC, 55 Ah
Woda: 1-8 bar, przepustowość 70 litrów na minutę
filtr 80 MESH //177 pm
Napęd Dwa silniki benzynowe (2x27KM) SAE J1940
Waga: 2 x 102 kg
Zbiornik na proszek cierny 10 litrów (ok. 4 minut cięcia)
Waga: 67/90 kg (suchy/mokry pełny)
Wąż szybkiego natarcia
na zwijadle elektrycznym, 12V DC
Wąż długość: 80 metrów 1/2”
Waga: 78 kg
Lanca
(zawiera ruchomy wspornik w postaci cyrkla wspomagający cięcie liniowe ze specjalnymi zębami do stabilizacji pozycji o przeszkodę)
Dysza 2.3 mm (56 litrów na minutę)
Gabaryty: dł. x szer. x wys. = 1320 x 100 x 420 mm
Waga: 6 kg
System kontroli i sterowania
(zawiera komunikację radiową wraz z pilotem do lancy)
Analogowy system kontroli z przyciskami i przełącznikami na panelu sterowania
Zbiornik wody 275 litrów z automatycznym napełnianiem i kontrolą poziomu wody
Zbiornik paliwa Pojemność: 20 litrów (czas działania ok. 70 minut) Waga: 4,5 kg

 

Czas, w jakim COBRA przebije się przez różne przeszkody

Materiał

Czas w przybliżeniu [sek]

Miękka stal 3 mm 5
Hartowana stal 12 mm 20
Drzwi przeciwpożarowe o odporności 120 min. 10
Ściana z cegieł 45
Betonowa płyta budowlana 60
Dach z blachy falistej 10
Stalowy kontener 10
Zbrojona szyba 5

Zobacz: