Zmarł płk poż. inż. Witold Siekierski

 

płk. poż. inż. Witold Siekierski

(1944 - 2003)

 

klepsydra06 siekierski.witold

Walczył z dwoma żywiołami: ogniem i wodą

19 grudnia 2003 roku po długiej i ciężkiej chorobie zmarł płk. poż. inż. Witold Siekierski - długoletni Komendant Portowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Urodził się 28 listopada 1944 roku w Węgrowie. Tam też ukończył szkołę podstawową i Liceum Ogólnokształcące. W 1963 roku rozpoczął naukę w ówczesnej Szkole Oficerów Pożarnictwa w Warszawie. Po ukończeniu nauki rozpoczął swoje zawodowe życie ratownika - strażaka jako praktykant w Komendzie Wojewódzkiej w Gdańsku. Potem przez dwa lata był Komendantem Powiatowym w swoim rodzinnym Węgrowie. W latach 1969 - 1970 pełni służbę Komendanta Miejskiego w Koszalinie, a następnie w latach 1970 - 1973 Komendanta Powiatowego w Malborku. W 1973 roku związał się na stałe z morską ochroną przeciwpożarową jako Komendant Zakładowej Straży Pożarnej Stoczni Północnej w Gdańsku.

1 kwietnia 1977 roku rozpoczął najważniejszy rozdział w swoim życiu zawodowym - w dniu tym związał się z Portową Strażą Pożarną w Gdańsku. Najpierw jako oficer i zastępca Komendanta, a następnie jako Komendant. Była to w owym czasie największa w Polsce jednostka straży pożarnej, zatrudniająca prawie 400 osób, dysponująca kilkunastoma samochodami specjalistycznymi i czterema statkami pożarniczymi. W 1991 roku z pełnym sukcesem przeprowadził Portową Straż Pożarną przez trudny proces prywatyzacji pomagając w utworzeniu spółek pracowniczych: Portowej Straży Pożarnej „Florian” i Morskiej Straży Pożarniczo-Ratowniczej. Sam stanął na czele Komendy Służb Ratowniczych i Ochrony Przeciwpożarowej Portu Gdańskiego. W trudnych dla spółek momentach, z wyboru załóg, obejmował kierownictwo nad spółkami. Potrafił cieszyć się z każdego sukcesu swojej jednostki. Nie dane mu było jednak doczekać wprowadzenia do służby Jego najnowszego nabytku - statku pożarniczego, który otrzymał z portu w Rotterdamie.

Nie tylko św. Florian był mu patronem. Jako Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej PPNiG „PETROBALTIC” kładł podwaliny pod - wówczas nowe w Polsce - zagadnienia ochrony przeciwpożarowej morskiego górnictwa naftowego. Był twórcą, współtwórcą i recenzentem wielu uregulowań prawnych z zakresu ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa w gospodarce morskiej.

Mimo postępującej, ciężkiej, nieuleczalnej choroby, o której dowiedział się prawie trzy lata temu - nie dał przywiązać się do łóżka szpitalnego. W ostatnim czasie dzielił czas pomiędzy leczenie, pracę zawodową i działalność społeczną. Trudności, jakie spotykał na swej drodze, mobilizowały go do jeszcze lepszej pracy. W walce z ciężką chorobą pozostanie przykładem walki z cierpieniem.

W dniu 23 grudnia 2003r na cmentarzu w Nowym Barkoczynie - małej kaszubskiej wsi koło Kościerzyny, pożegnały Go z pełnym ceremoniałem pożarniczym: kompania honorowa Portowej i Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, poczty sztandarowe oraz liczne grono przyjaciół i funkcjonariuszy zawodowych i ochotniczych straży pożarnych.

Cześć Jego pamięci