Pożar kościoła Św. Katarzyny

22 maja 2006 r. o godz. 15.03 odzywają się dzwonki na oddziale I Portowej Straży Pożarnej. Wyjazd. Pali się kościół św. Katarzyny. Zadysponowano SD-37 i GBA 1,6/16. Chwilę później - o godz. 15.06 to samo na oddziale II. Wyjeżdżają GCBA 13/48 i GCBA 4/24. Łącznie 14 strażaków z PSP „Florian” zmierza do pożaru. Wozami z oddziału I dowodzi szef zmiany Konrad Rozwadowski a z oddziału II szef zmiany Marek Kloka.

Na miejsce pożaru stawiają się jako jedni z pierwszych, co zakrawa na cud, bo to godziny szczytu, ale kierowcy widząc łunę i dym na niebie oraz pędzące na sygnale wozy szybko ustępowali drogi.

Wespół z innymi walczą o ocalenie kościoła [zobacz plan sytuacyjny]. Rozwijają linię gaśniczą po drabinie SD-37, oraz do wewnątrzna wieży i zasilają w wodę podnośnik. Ewakuują przedmioty kultu i zabytki.

Za ich ofiarność osobiście dziękował Prezydent Gdańska.

Podziekowania od Prezydenta Gdańska Nagrodzeni za akcję Tytułowa strona podziękowania Jedno z wielu podziękowań dla strażaków PSP FLORIAN

Walka z pożarem trwała do późnych godzin nocnych. Jako ostatni zameldował się o godz. 1.10 w strażnicy oddziału II samochód GCBA 4/24.

Zobacz film | Panorama TVP3

 

Kościół św. Katarzyny

Kościół św. Katarzyny przed pożarem

Najstarszy kościół parafialny Starego Miasta, wzniesiony w latach 1227-1239 z fundacji książąt gdańsko-pomorskich i znacznie rozbudowany w XIV wieku. Do 1944 roku kościół zachwycał wyposażeniem pełnym zabytków gotyckich, manierystycznych i barokowych. W 1945 roku uległ zniszczeniu. Wewnątrz znajduje się płyta nagrobna z 1659 r. słynnego astronoma Jana Heweliusza. Na 76-metrowej wieży kościelnej zamontowany jest pięknie brzmiący carillon - zespół zestrojonych ze sobą dzwonów wyposażonych Muzeum Zegarów Wieżowychw mechanizm umożliwiający wygrywanie na nich melodii. W wieży kościoła ma siedzibę Muzeum Zegarów Wieżowych.

W 1905 r. wieżę spotyka katastrofa i płonie ona 3 lipca od uderzenia pioruna. W 1910 r. odbudowa jest już ukończona, ale działania wojenne w 1945 r. rujnują ją znowu. W 1979 r. ukończono rekonstrukcję hełmu.

Źródo: http://www.trojmiasto.pl/

 

Pożar kościoła św. Katarzyny Pożar kościoła św. Katarzyny Pożar kościoła św. Katarzyny Pożar kościoła św. Katarzyny
Pożar kościoła św. Katarzyny Pożar kościoła św. Katarzyny Pożar kościoła św. Katarzyny Pożar kościoła św. Katarzyny

Źródo: PAP

Pożar kościoła św. Katarzyny Pożar kościoła św. Katarzyny Pożar kościoła św. Katarzyny Pożar kościoła św. Katarzyny

Źródo: gdansk.naszemiasto.pl

Zobacz fotogalerię