Portowcy dziękowali arcybiskupowi

Portowcy wraz z arcybiskupem Tadeuszem Gocłowskim20 lipca 2008 r. w kościele Morskim w Nowym Porcie w Gdańsku odbyła się uroczysta msza, w trakcie której związkowcy z „Solidarności” Portu Gdańskiego podziękowali arcybiskupowi Tadeuszowi Gocłowskiemu, Krajowemu Duszpasterzowi Ludzi Morza i Ludzi Pracy za opiekę duszpasterską przez lata posługi na tronie biskupim.

W Mszy Świętej odprawionej przez abp. Gocłowskiego wspólnie z prowincjałem Zakonu Franciszkanów, ojcem Adrianem i gwardianem miejscowego Klasztoru, ojcem Gabrielem uczestniczyło wielu byłych i obecnych pracowników Portu Gdańskiego, a także wielu zaproszonych gości m.in. były marszałek sejmu Maciej Płażyński, mec. Tadeusz Kilian - obrońca portowców w procesach stanu wojennego, Krzysztof Dośla przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Ryszard Strzyżewicz prezes ZMPGSA, Zdzisław Olechnowicz, dyrektor PSP „Florian”. Przed rozpoczęciem Mszy Świętej i na jej zakończenie z krótkim repertuarem pieśni z okresu stanu wojennego wystąpił także znany portowy bard Tolek Filipkowski.

Na zakończenie delegacja NSZZ „Solidarność” Portu Gdańskiego w podziękowaniu za wieloletnią opiekę wręczyła ks. abp. Tadeuszowi Gocłowskiemu replikę Gdańskiej Kogi wraz z dedykacją wykonanej ze srebra i bursztynu oraz piękną wiązankę kwiatów.

Arcybiskup interweniował m.in. w sprawie przywrócenia do pracy ok. 130 portowców zwolnionych po sierpniu 1980 roku. W 1988 roku z kolei zapobiegł zwolnieniu z pracy 300 pracowników Portu Gdańskiego. Ciekawostką jest, że arcybiskup uczestniczył w konsekrowaniu światyni, w której odbyła się uroczystość w 1971 roku.

 

www.solidarnosc.gda.pl