Ćwiczenia wypadku masowego

29 kwietnia 2011 roku Portowa Straż Pożarna brała udział w ćwiczeniach wypadku masowego.

Zgodnie z założeniami, z niewiadomych przyczyn, wynajęty skład SKM znalazł się na niewłaściwym torze, i zderzył się na bocznicy kolejowej stacji Gdańsk-Zaspa Towarowa, z cysterną oznaczoną pomarańczową tablicą A.D.R. 80/1824 (Materiał żrący lub wykazujący mniejszy stopień działania żrącego/ Ług sodowy - wodorotlenek sodu w roztworze) przetaczaną przez lokomotywę spalinową.

Pierwsze zgłoszenie o zaistniałym zdarzeniu, dociera o godz. o 10:00 do Miejskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Na miejsce dysponowane są zastępy Państwowej Straży Pożarnej ze wszystkich Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych Miasta Gdańska (1, 2, 3, 4 i 5) oraz z Portowej Straży Pożarnej „Florian”. Na miejsce wysłane jest również pogotowie ratunkowe, policja oraz służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i utrzymanie infrastruktury kolejowej.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia tworzony jest plan działań ratunkowych oraz jest wyznaczana strefa bezpieczeństwa wokół uszkodzonej cysterny. W tym samym czasie udrożnia się dostęp do wnętrza składu SKM i rozpoczyna akcja ewakuacyjna poszkodowanych osób, które są przenoszone do zaimprowizowanego punktu medycznego. Stąd są przewożeni do okolicznych szpitali.

W tym samym czasie Portowa Straż Pożarna „Florian” ogranicza skutki wycieku wodorotlenku sodu, jednocześnie umożliwiając dalsze prowadzenie akcji ratowniczej.

Około godziny 11:20 akcja ratunkowa została zakończona.