Ćwiczenia jednostek PSP i ZSP w Gaspolu

8 czerwca 2009 roku w przedpołudniem w bazie przeładunkowej gazu „GASPOL” w Porcie Północnym w Gdańsku pojawił się czarny dym, któremu towarzyszyły głośne wybuchy. Zapaliła się cysterna kolejowa przewożąca gas płynny. Natychmiast uruchomiono system przeciwpożarowy znajdujący się na terenie bazy.

Już po kilku minutach pojawiły się zastępy z oddziału II Portowej Straży Pożarnej „FLORIAN” a później zastępy Państwowej Straży Pożarnej, ambulans z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobieszewie oraz Zakładowa Straż Pożarna PERN. Zadysponowano też Straż Miejską i Policję celem zabezpieczenia miejsca zdarzenia.

W między czasie przy pirsie zacumował Strażak 2 z MSPR a z terenu GASPOL-u ewakuowano pracowników oraz osoby poszkodowane, którym udzielono pierwszej pomocy.

W czasie akcji ratowniczo - gaśniczej odczepiono od uszkodzonej cysterny pozostałą część składu z gazem, który został odcholowany.

Pożar został ugaszony.

Tak wyglądały ćwiczenia zorganizowane w firmie „GASPOL”.

Trzeba jednak wspomnieć, że w przypadku pożarów cystern z gazem niezmiernie istotne jest szybkość działania, celem niedopuszczenia do ich wybuchu, gdyż eksplozja jednej cysterny może pociągnąć za sobą następne i zniszczyć zakład oraz unicestwić wiele istnień ludzkich